Pasivní příjem – fakta a mýty (Free)

V životě podnikatele jsou dva cykly:
První, když vydělává peníze vlastní prací…
…Po nějakém čase – doufejme, že krátké – už nepotřebuje peníze reinvestovat do firmy a tak se jejich pokusí “investovat” někam jinam.
Pokud investuje správně, může dosáhnout pasivní příjem.

Fakt č.1: pasivní příjem bez investice peněz, času nebo energie nikdy nevznikne.

Fakt č.2: pasivní příjem je jen jiná forma investice. Dalo by se říci, že “chytrá” investice.
Všimněte si, kolik je na internetu takových, kteří opěvují pasivní příjem. Většina z nich však nikdy v životě žádný pasivní příjem nikdy neměla. Proto se tuto formu příjmu snaží prezentovat způsobem: nic nedělám a prachy se valí!

A realita?

Investice typu pasivní příjem potřebují určitý specifický přístup. Rozdíl je jen v tom, že jejich časová náročnost je malá. Stačí se jimi zabývat 5 – 10 minut denně, v lepším případě týdně nebo jen měsíčně. Existují i takové, při kterých se sypou peníze i několik měsíců, ale pak musíte 2-3 dny tvrdě makat na tom, aby to šlo tak i nadále.

Právě ti, kteří znají model pasivního příjmu podle Kyiosakiho, nejhlasitěji o pasivním příjmu mentorují, ale o tomto faktu se ani jeden nezmiňuje. Proč? Protože nikdy neměli pasivní příjem!!!

Jak pěkně to zní: Investujte do nemovitostí a budete mít pasivní příjem (cena nemovitosti stoupá a můžete mít příjem z pronájmu).

Realita?
Nemovitost je třeba dát do pořádku – rekonstruovat, najít podnájemníka a občas ho i zkontrolovat, aby pronájem nešel na opravy poničeného zařízení. A někdy je třeba i vyměnit podnájemníka, což také zabere čas a energii.

Udržet nemovitost ve formě je nejjednodušší tak, že jejich pronajímáme podnikatelům jako obchodní prostory. Nejzákladnějším pravidlem repre prostor je jejich udržována podoba a o to se bude starat nájemce. Jde přece o jeho image.

Podívejme se na druhý model a lá Kyiosaki: majitel firmy. Zní to vcelku pěkně, samozřejmě na papíře: máte firmu a pobíráte z ní dividendy.

Realita?
Je neskutečně těžké takto vybudovat a nastavit firmu. I ti, jimž se to podaří, vědí, že občasná, ale pravidelná kontrola např. formou účasti na zasedáních správní rady je potřebná a možnost spolurozhodování o strategických záležitostech jednoznačně nutná.
A pak přicházejí další formy investování, o kterých se “knihomoli” nezmiňují.

Les.
Každoročně o něco naroste a tak můžete i něco vytěžit. I zde je však lepší pokud jednou ročně věnujete jeden nebo i více dní na nalezení odběratele. Je zajímavé, že skoro vždy za lepší cenu, než to zvládne lesní správce.

Autorská práva.
Jednou napíšete knihu, nazpíváte píseň, najdete vydavatele atd. …
Tak přesně to funguje, pokud napíšete bestseller. Ale pokud ne, tak se pořádně zapotíte, dokud produkt dostanete na trh a i pak budete tvrdě makat, aby se dostal do povědomí a tam i zůstal.

Samozřejmě všechny tyto formy investic jsou pro obyčejného člověka jen sen. Sen o tom, že se nemusíme každý den nerváčiť, honit byznys a tvrdě vydělávat prachy. Ta malá časová náročnost udržení pasivního příjmu je fantastická.
Nezapomeňme však: investice do pasivního příjmu je až druhý krok.
První krok hovoří o tom, že musíme mít co investovat!
A o tom je tento blog.

Zatím vám mohu dát jednu radu: Zabývejte se jen takovými projekty, které budou generovat pasivní příjem nebo se časem mohou změnit na pasivní příjem. Vaším dlouhodobým cílem musí být vytvoření ekonomické svobody.
Přestaňte pracovat pro peníze, ať peníze pracují pro vás.
P.S: Roberta Kyiosakiho si velmi vážím a jeho pohled na ekonomiku malého člověka je podle mě fenomenální. Nemám však rád ty, co ho neustále citují ale nepraktikují.

Jste připraveni? Jste připraveni začít novou éru svého podnikání a přejít na on-line model? Ano?

Napsat komentář